

Going to the dogs: een bijzonder toneelstuk van Wim T. Schippers
Beeldend kunstenaar Wim T. Schippers weet met zijn werk absurditeit en humor te combineren tot een bijzonder geheel. Zijn toneelstuk Going to the dogs is hiervan een voorbeeld; zes herdershonden spelen de hoofdrol in een uitgewerkt script. Twee voorstellingen in de Stadsschouwburg in Amsterdam en een televisie-uitzending maken de honden wereldberoemd.
Later lezen

Wim T. Schippers
Wim T. Schippers is actief als beeldend kunstenaar, maar heeft ook enkele toneelstukken op zijn naam staan. Daaronder het wonderlijke Going to the dogs. Voor de VPRO maakt hij in de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw absurde en satirische televisieprogramma's. Zoals de beroemde reeksen met Barend Servet.

Barend is weer bezig
Een van zijn programma's is Barend is weer bezig. De aflevering van 14 december 1972 leidt zelfs tot vragen aan de regering. In deze aflevering speelt actrice Elisabeth Roelink toenmalig koningin Juliana, die spruitjes aan het schoonmaken is en tot slot het volkslied aanheft. Het verbeelden van de koningin als alledaags, wordt gezien als majesteitsschennis.
De minister voor Cultuur Piet Engels geeft de VPRO een waarschuwing voor deze aflevering...
...wegens het in gevaar brengen van de openbare orde.
Het werk van Schippers zorgt op televisie dus al voor ophef.

Beeldend kunstenaar
De veelzijdigheid van Schippers is ook te zien in zijn werk als beeldend kunstenaar: de 'pindakaasvloer', aangekocht door Boijmans van Beuningen, de drol bij het VPRO-gebouw op het Mediapark in Hilversum en de gigantische paarse stoel in het Vondelpark in Amsterdam. Het zijn slechts een aantal voorbeelden van zijn werk.

Going to the dogs
Ook als theatermaker is Schippers actief. Zijn meest uitgesproken werk, het toneelstuk Going to the dogs, gaat op 19 september 1986 in de Stadsschouwburg in Amsterdam in première.

Tekstvast
De hoofdrollen worden gespeeld door zes afgekeurde politiehonden. De repetities duren negen maanden. De honden lopen rond op het toneel, snuffelen en doen hun behoefte. Volgens Schippers houden ze zich strikt aan het script.
Zelfs het NOS Journaal besteedt er aandacht aan...
...vanwege de omstreden subsidie van het rijk...
...maar ook vanwege de absurditeit van het toneelstuk zelf.
En de NOS is niet de enige...

BBC News
Het nieuws over deze voorstelling gaat de wereld over. Zo brengt de BBC een reportage over wat zij noemen: "an ordinary lovestory".
In het BBC-item is de absurditeit goed duidelijk.
Daar wordt nadruk gelegd op het feit dat een dergelijke voorstelling in de Stadsschouwburg van Amsterdam plaatsvindt.
Een locatie waar normaal gesproken "ballet en opera" te zien is met de beste artiesten...
...en nu honden op het podium staan.

Recensie
De meningen over zijn werk zijn zoals wel vaker verdeeld. NRC Handelsblad schrijft dat de tekst (‘Wraf, wraf’) wat eentonig was. De recensent eindigt zijn stuk als volgt:
"Going to the dogs zal ongetwijfeld een vervolg krijgen: "Naar de haaien", op te voeren in een dolfinarium, kinderen half geld".
Toch blijkt uit de VPRO-registratie van de voorstelling...
...dat het publiek de humor wel kan waarderen.
Vooral de plassende hond weet een hoop mensen aan het lachen te brengen.

Kamervragen
Dat er voor de voorstelling 60.000 gulden subsidie is gegeven, leidt weer tot kamervragen. Minister Brinkman geeft in De Telegraaf toe dat hij de subsidie na advies van de kunstraad met pijn in het hart heeft gegeven.

Eregalerij
Sinds 2011 hangt in het epicentrum van de Nederlandse toneelcultuur, de Stadsschouwburg in Amsterdam, in de eregalerij, een portret van kunstenaar Fred Schley van een van de hoofdrolspelers Ilja van Vinkenoord. Tussen de andere helden van het toneel, zoals Mary Dresselhuys en Joop Admiraal.
Met Ilja's portret in de eregalerij krijgt Schippers' Going to the Dogs 25 jaar later alsnog een mooie ereplek in de stadsschouwburg.
We hebben alle rechthebbenden proberen te achterhalen en in te lichten. Neem contact met ons op als je denkt dat een bepaalde vermelding van eigenaar of copyright onjuist of onvolledig is.
Gerelateerde verhalen
Bekijk ook

REMIX
Wat kunnen makers met beelden, foto’s, geluiden en data uit een archief? Tijdens REMIX vertellen we film- en kunstacademiestudenten en geïnteresseerde kunstenaars hoe zij materiaal uit archieven kunnen gebruiken in hun artistieke praktijk. Nu en in de toekomst. REMIX bestaat uit inspirerende artist talks, informatieve workshops en een showcase. De sprekers zijn kunstenaars en filmmakers die op een eigen manier erfgoed en archiefmateriaal verwerken in hun eigen kunstpraktijk.