Affiche Going to the dogs
Affiche Going to the dogs

Going to the dogs: een bijzonder toneelstuk van Wim T. Schippers

Later lezen

Je emailadres wordt eenmalig gebruikt om de link naar het verhaal te sturen. Je adres wordt niet opgeslagen.

Wim T. Schippers

Wim T. Schippers is actief als beeldend kunstenaar, maar heeft ook enkele toneelstukken op zijn naam staan. Daaronder het wonderlijke Going to the dogs. Voor de VPRO maakt hij in de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw absurde en satirische televisieprogramma's. Zoals de beroemde reeksen met Barend Servet.

Foto: Wim T. Schippers, fotograaf onbekend, circa 1990, De tafel van Pam. Bron: Collectie Beeld & Geluid

Barend is weer bezig

Een van zijn programma's is Barend is weer bezig. De aflevering van 14 december 1972 leidt zelfs tot vragen aan de regering. In deze aflevering speelt actrice Elisabeth Roelink toenmalig koningin Juliana, die spruitjes aan het schoonmaken is en tot slot het volkslied aanheft. Het verbeelden van de koningin als alledaags, wordt gezien als majesteitsschennis. 

Still: Aflevering 2 - Barend blijft aan de gang, Barend is weer bezig, VPRO, 14-12-1974. Bron: Collectie Beeld en geluid
Barend is weer bezig

De minister voor Cultuur Piet Engels geeft de VPRO een waarschuwing voor deze aflevering...

...wegens het in gevaar brengen van de openbare orde.

Het werk van Schippers zorgt op televisie dus al voor ophef.

Fragment: Aflevering 2 - Barend blijft aan de gang, Barend is weer bezig, VPRO, 14-12-1974. Bron: Collectie Beeld en geluid

Beeldend kunstenaar

De veelzijdigheid van Schippers is ook te zien in zijn werk als beeldend kunstenaar: de 'pindakaasvloer', aangekocht door Boijmans van Beuningen, de drol bij het VPRO-gebouw op het Mediapark in Hilversum en de gigantische paarse stoel in het Vondelpark in Amsterdam. Het zijn slechts een aantal voorbeelden van zijn werk.

Foto: Wim T. Schippers' Pindakaasvloer @ Boijmans van Beuningen, fotograaf: Lux & Jourik, 28-05-2011. Bron: Flickr (CC-NC-BD)

Going to the dogs

Ook als theatermaker is Schippers actief. Zijn meest uitgesproken werk, het toneelstuk Going to the dogs, gaat op 19 september 1986 in de Stadsschouwburg in Amsterdam in première.

Foto: Affiche Going to the dogs, maker: Brodus Bunder, 1986, Affichemuseum Hoorn (collectie Afficheproject). Bron: Geheugen van Nederland

Tekstvast

De hoofdrollen worden gespeeld door zes afgekeurde politiehonden. De repetities duren negen maanden. De honden lopen rond op het toneel, snuffelen en doen hun behoefte. Volgens Schippers houden ze zich strikt aan het script.

Still: Going to the Dogs, VPRO, 30-11-1986. Bron: Collectie Beeld & Geluid

Zelfs het NOS Journaal besteedt er aandacht aan...

...vanwege de omstreden subsidie van het rijk...

...maar ook vanwege de absurditeit van het toneelstuk zelf.

En de NOS is niet de enige...

Fragment: Journaal, NOS, 19-09-1986. Bron: Collectie Beeld & Geluid

BBC News

Het nieuws over deze voorstelling gaat de wereld over. Zo brengt de BBC een reportage over wat zij noemen: "an ordinary lovestory".

Still: Journaal, NOS, 19-09-1986. Bron: Collectie Beeld & Geluid

In het BBC-item is de absurditeit goed duidelijk.

Daar wordt nadruk gelegd op het feit dat een dergelijke voorstelling in de Stadsschouwburg van Amsterdam plaatsvindt.

Een locatie waar normaal gesproken "ballet en opera" te zien is met de beste artiesten...

...en nu honden op het podium staan.

Fragment: Journaal, NOS, 19-09-1986. Bron: Collectie Beeld & Geluid

Recensie

De meningen over zijn werk zijn zoals wel vaker verdeeld.  NRC Handelsblad schrijft dat de tekst (‘Wraf, wraf’) wat eentonig was. De recensent eindigt zijn stuk als volgt: 

"Going to the dogs zal ongetwijfeld een vervolg krijgen: "Naar de haaien", op te voeren in een dolfinarium, kinderen half geld".

Artikel: Going to the Dogs: spelers weinig rolvast, 20-09-1986, NRC Handelsblad. Bron: Delpher.nl

Toch blijkt uit de VPRO-registratie van de voorstelling...

...dat het publiek de humor wel kan waarderen.

Vooral de plassende hond weet een hoop mensen aan het lachen te brengen.

Fragment: Going to the Dogs, VPRO, 30-11-1986; Bron: Collectie Beeld & Geluid

Kamervragen

Dat er voor de voorstelling 60.000 gulden subsidie is gegeven, leidt weer tot kamervragen. Minister Brinkman geeft in De Telegraaf  toe dat hij de subsidie na advies van de kunstraad met pijn in het hart heeft gegeven. 

Artikel: Brinkman: Overmacht bij subsidie aan "honds" toneelstuk, 25-10-1986, De Telegraaf. Bron: Delpher.nl

Eregalerij

Sinds 2011 hangt in het epicentrum van de Nederlandse toneelcultuur, de Stadsschouwburg in Amsterdam, in de eregalerij, een portret van kunstenaar Fred Schley van een van de hoofdrolspelers Ilja van Vinkenoord. Tussen de andere helden van het toneel, zoals Mary Dresselhuys en Joop Admiraal.

Foto: Going to the Dogs-SSBA 3, fotograaf: Ben van Duin (schilderij: Ilja van Vinkenoord, kunstschilder Fred Schley), 06-09-2011. Bron: De TheaterEncyclopedie
Bloemen tot slot

Met Ilja's portret in de eregalerij krijgt Schippers' Going to the Dogs 25 jaar later alsnog een mooie ereplek in de stadsschouwburg.

Fragment: Going to the Dogs, VPRO, 30-11-1986; Bron: Collectie Beeld & Geluid